Laminate Kronlar

Porselen laminate veneer; çok ince kalınlıkta, istenilen renk ,boy ve formlarda özel olarak yapılan porselen tabakasının dişlerden minimal aşındırma yapılarak ön yüzeyine yapıştırılma işlemidir. Bu yöntemde diğer porselen restorasyonlardan farklı olarak dişin tüm yüzeyi değil, sadece ön yüzeyi çok ince bir tabaka şeklinde aşındırılır.

HANGİ DURUMLARDA ‘LAMİNATE VENEER’ UYGULANIR?
.Renklenmelerde, diş beyazlatma gibi metodların yeterli olmadığı antibiyotik, flor lekeleri, kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
.Ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında,
.Kırık ya da aşınmış dişlerin restorasyonlarında,
.Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
.Çapraşıklık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde(ortodontik tedaviye alternatif olarak)

METAL DESTEKSİZ PORSELEN KURONLAR
Full porselen olarak da bilinen bu sistemler; güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Alt yapı olarak metal kullanılmaz. Özellikle ön grup dişlerde tercih edilirler.

Metal alt yapılı protezlerden farklı olarak dişe mekanik tutunmanın yanı sıra kimyasal olarak da yapıştıkları için tutuculukları daha fazladır.

.Doğal dişler gibi ışığı geçirme özellikleri olduğundan, doğal bir görüntü ve estetik sonuçlara ulaşılır.Metal destekli protezler farklı ışıklar altında(disko,fotoğraf makinesi flaşı.)ışığı geçirme özellikleri olmadığından boş bir görüntü verirken full porselenlerde bu görülmez.
.Protezin dişeti ile birleştiği bölgede metalin gri yansıması olmaz.
.Dişetlerinin çekildiği durumlarda doğallığını korur.
.Bazı durumlarda metale karşı oluşabilecek alerjik durumlar görülmez.

METAL DESTEKSİZ ZİRKONYUM ESASLI KÖPRÜLER
Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz renkli zirkonyum alaşımı kullanılır. En büyük avantajı; ulaştığı yüksek dayanıklılıkla arka bölgelerde de estetiği yakalamaktır.

ESTETİK DOLGULAR
Estetik dolgular, hazırlanan kavitelere tabakalar halinde yerleştirilerek ışık ile sertleştirilirler. Daha sonra dişe göre şekillendirilip düzenlenirler.En büyük avantajları; estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişe hem mekanik hem kimyasal olarak bağlandıklarından diş dokularını destekler, kırılmaları ve sızıntıları engellerler.

Kompozit dolgular yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etki de gösterirler.

Bu materyallerle ön dişlerdeki büyük defektler restore edilebilmektedir. Ne kadar iyi polisaj yapılmış olsa da zaman içinde boya verici yiyecek ve içeceklerle renklerinin değişebileceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı bir ağız (özellikle dişler, dudaklar ve dil) konuşma, tat alma, sindirim gibi hayati fonksiyonlar için ilk şarttır.