Ortodonti

Ortodonti, dişler ve çenenin normal yapısı, gelişimi, meydana gelen düzensizlikler ve tedavileri ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

ORTODONTİNİN KAPSAMI
Süt dişleri döneminde uygulanarak, var olan parmak emme, uzun süreli emzik ve biberon kullanımı, tırnak yeme vs. gibi alışkanlıklara bağlı çıkan sorunları ortadan kaldırır. Böylece iskeletsel olarak kalıcı bozuklukların oluşmasını engeller.
Karışık dişlenme döneminde(hem süt hem de kalıcı dişlerin ağızda bulunduğu dönem)süt dişlerinin erken kayıpları ve alttan gelen sürekli dişlere rehberlik edememesi durumunda oluşan yer darlıklarının giderilmesini sağlar. Alt ve üst çene gelişiminin birbiriyle uyumlu gelişmesine yardımcı olur.
Kalıcı dişler döneminde dişsel bozuklukların düzeltilmesi ile ilgilenir.
Dişeti hastalıkları nedeniyle , doğuştan veya sonradan kaybedilen dişlere bağlı olarak ortaya çıkan düzensizliklerin tedavisi de ortodontinin kapsamına girer.

ORTODONTİK TEDAVİ NE KADAR SÜRER?
Ortodontik sorunun şiddeti , tedavi süresini etkilemekle birlikte ortalama 2 yıldır..

ORTODONTİK TEDAVİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Çapraşıklıklardan dolayı dişlerin temizlenmeleri güçleşir, bu nedenle çürükler ve dişeti hastalıkları oluşur. Ortodontik tedavi bu riski ortadan kaldırır.

Alt ve üst dişlerin birbirleriyle uyumlu bir kapanış içinde olmaması, bazı dişlerin daha fazla kuvvete maruz kalması, bu kuvvete bağlı olarak dişlerde ve çene ekleminde problemler oluşmasına sebep olur. Ortodontik tedavi bunu engellemiş olur.

NE ZAMAN ORTODONTİSTE GİDİLMELİDİR?
İskeletsel bozuklukların erken yaşlarda düzeltilmesi gerekir. Erken yaşlarda ortodontiste gitmek tedavinin hemen başlayacağı anlamına gelmez ancak bu şekilde çocuk kontrol altına alınmış olup en uygun zamanda müdahale edilebilir.

Sadece dişsel bozuklukların tedavisi her yaşta yapılabilir.

Yetişkinler de ortodontik tedavi yaptırabilir ancak tedavi süresi uzayabilir. Eğer yetişkinlerde iskeletsel bozukluklar mevcutsa bunlar cerrahi yolla düzeltilebilir.

ORTODONTİK TEDAVİ NASIL YAPILIR?
Sabit ve hareketli tedavi diye ikiye ayrılır:

Sabit ortodontik tedavi: dişler üzerine metal yada porselen braket denilen apareyler yapıştırılır. Bunların üzerinden geçen tele uygulanan kuvvetlerle dişler hareket ettirilerek yerleri ve pozisyonları düzenlenir.

Hareketli ortodontik tedavi: hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği, çapraşıklığın nedenine göre değişik fonksiyonlar uygulatan apareyler kullanılarak yapılır. Genellikle 6-12 yaş arası çocuklarda uygulanır.

ORTODONTİK TEDAVİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
.Tedaviye başlamadan önce ağızda gerekli tedaviler yapılmalı, dişler ve diş etleri sağlıklı hale getirilmeli.
.Tedavi sırasında da ağız hijyeni çok önemlidir. Hareketli apareyler yemek sırasında çıkartılmalı, yemekten sonra hem dişler hem de aparey fırçalanıp tekrar takılmalıdır. Sabit tedavide ise braketler yiyecek artıklarının birikmesi için çok elverişli olduklarından her yemekten sonra özenle fırçalama yapılmalıdır.
.Ortodontik tedavi uzun süreli bir tedavi olup aylık kontroller halinde yapıldığından hasta istekli olmalı ve randevularını aksatmamalıdır.
.Hekimin kontroller sırasında verdiği tavsiyelere mutlaka uyulmalıdır.
.Kullanılan apareylerde kırılma, kopma, çıkma meydana geldiğinde zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Bunlar tedaviyi olumsuz yönde etkileyebilir.
.Dişlerin aldığı pozisyonu korumak amacıyla yapılan pekiştirme tedavisine mutlaka uyulmalıdır.

Sağlıklı bir ağız (özellikle dişler, dudaklar ve dil) konuşma, tat alma, sindirim gibi hayati fonksiyonlar için ilk şarttır.